niedziela, 1 października, 2023
Aktualności

Wystrój Grobu Pana Jezusa

Wystrój Grobu Pana Jezusa w parafii św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie tematycznie nawiązuje do św. Rozalii, dziewicy, pustelnicy ( ok. 1130 – 1165). Umieszczony ludowy obraz z postacią św. Rozalii i przestawiona symbolika ma łączyć nas z wieloma kapliczkami, które są dedykowane Świętej z Palermo. Pod obrazem znajduje się napis : „Święta Rozalio módl się za nami” , który jest wezwaniem do modlitwy o ustanie epidemii korona wirusa. Widoczny krzyż z wpiętą czerwoną różą jest symbolem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Tak ukazana symbolika ma prowadzić do Grobu Chrystusa, przy którym wiecznie czuwa Miłość i Jego zwycięstwo na wieki.

15 sierpnia 1624 roku przypadkowo odkryto ciało św. Rozalii, w jednej z grot na górze Monte Pellegrino. Odtąd zaczął się rozpowszechniać kult Świętej. Podanie głosi, że przy znalezieniu relikwii św. Rozalii miała ustać zaraza (dżuma), która wówczas nękała miasto Palermo na Sycylii i całą okolicę. Dlatego Święta jest wzywana jako patronka chroniąca od zarazy. Imię św. Rozalii do grona świętych wpisał papież Urban VIII 1 1630 roku. On też wyznaczył 4 września na dzień jej wspomnienia w liturgii.

Również w Polsce kult św. Rozalii był bardzo żywy. I nasz bowiem kraj nękały liczne zarazy. Lud więc szukał ratunku w orędowaniu Świętej. W ikonografii często przedstawiana jest na tle groty, w której żyła, z widocznym skrawkiem nieba. Atrybutami są: lilia, wieniec róż na głowie, krzyż, a także księga na której umieszczona jest czaszka.

 

Ks. Wojciech Marchewka – wikariusz parafii w Suchedniowie