Standardy ochrony dzieci

Standardy ochrony dzieci

W związku z wejściem w życie w dniu 15 lutego 2024 roku ustawy z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (zwanej też „ustawą Kamilka”) i modyfikacją szeregu obowiązujących w Polsce przepisów, zostały nałożone na liczne podmioty nowe obowiązki w zakresie ochrony małoletnich. Jednym z tych obowiązków jest wprowadzenie do dnia 15 sierpnia 2024 roku tzw. standardów ochrony małoletnich, które dotyczą także kościelnych osób prawnych i jednostek organizacyjnych.

W Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie został opracowany i wprowadzony w życie niniejszy dokument, który stanowi realizację prawnego obowiązku dotyczącego wprowadze­nia we wszelkich instytucjach, w których przebywają dzieci, standardów ich ochrony przed krzywdzeniem. Opracowując dokument, wzięto pod uwagę wytyczne zarówno prawa państwowego, jak i kościelnego.

Odpowiedzialnym za wdrażanie w życie niniejszych standardów ochrony przed przemocą jest Proboszcz Parafii. Standardy ochrony są dostępne w Parafii i podane do publicznej wiadomości.

Standardy

Standardy ochrony dzieci to zasady, które mają przyczyniać się do tworzenia bezpiecznego środowiska w taki sposób, by każde dziecko mogło się czuć w Parafii dobrze, było w niej akceptowane i szanowane.

Standardy określają również sposób reagowania na krzywdę lub niestosowne zachowanie w Parafii lub poza nią, a także wyznaczają sposób postępowania z osobą krzywdzoną i sprawcą.

Standardy ochrony dzieci w parafiach Diecezji Radomskiej – pobierz

Standardy ochrony dzieci w Parafii- skrócona wersja – pobierz

Standardy ochrony dzieci – skrócona wersja dla dzieci 1 – pobierz
Standardy ochrony dzieci – skrócona wersja dla dzieci 2 – pobierz

Osoba zaufania

Osobą zaufania, która ma szczególną odpowiedzialność w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem, wyznaczoną w Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie jest  p. Magdalena Miernik tel. 605 305 845.

Placówki pomocowe

Placówki, w których można uzyskać pomoc:
800 12 12 12 – całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę
112 – numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia

Scroll to Top