niedziela, 1 października, 2023

Grupa Pielgrzymkowa

Od ponad 20 lat, dokładnie 6-go sierpnia każdego roku, wyrusza z naszej parafii w kierunku Jasnej Góry grupa pieszych pielgrzymów. Suchedniowska grupa wchodzi w skład III Kolumny Radomskiej, która wyrusza ze Skarżyska – Kamiennej.

Pielgrzymi wędrują przez 8 dni, nocując po drodze w Odrowążu, Końskich, Hucisku, Zagaciu, Komparzowie, Olbrachcicach i Skrzydlowie, aby 13-go sierpnia dotrzeć do celu, którym jest Jasnogórskie Sanktuarium. 

W czasie tych rekolekcji w drodze jest czas na modlitwę, spowiedź, rozmowę, śpiew, a także wspólną zabawę.

Pątnicy z naszej parafii biorą też udział w corocznej wrześniowej (jednodniowej) pielgrzymce do Sanktuarium na Świętym Krzyżu, której tradycja jest jeszcze dłuższa niż ta związana 
z pielgrzymowaniem do Częstochowy.

O dobrą organizację i przebieg marszu dbają służby pielgrzymkowe. Oprawą muzyczną zarówno podczas drogi, pogodnych wieczorów, jak i apeli zajmuje się Zespół Muzyczny. Zespół pracuje przez cały rok przygotowując adoracje i koncerty okolicznościowe w naszym kościele oraz uświetniając śpiewem msze pielgrzymkowe, które odbywają się kilka razy w roku. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwa kilkoro porządkowych z liderem grupy na czele, którzy kierują ruchem i służą wszelką pomocą podczas drogi. Wsparciem dla nich są harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy co roku maszerują z naszą grupą oraz siostra pielęgniarka. Nieoceniona jest także funkcja bagażowego, który przewozi bagaże i potrzebny sprzęt na miejsce noclegu, zaś opiekunem duchowym jest Ksiądz Grzegorz Łabądź. Wszystkie służby pielgrzymkowe są otwarte na przyjęcie w swoje szeregi kolejnych osób, które poza trudem włożonym w marsz zechcą służyć innym w drodze pomocą, śpiewem czy grą na instrumentach.

Także w tym roku zamierzamy wyruszyć na pielgrzymi szlak, zarówno do Częstochowy jak 
i na Święty Krzyż, do czego chcemy zachęcić jak największą liczbę parafian w każdym wieku. Warto podtrzymywać tę głęboko zakorzenioną w chrześcijaństwie tradycję, która jest wspaniałym przeżyciem duchowym dla każdego, kto zechce podjąć ten trud.